Zakaj ravno ona?
Morda je nekoliko zgovorno, da je 1. novembra 1755, en dan pred njenim rojstvom, potres, ki je danes ocenjen v razponu magnitude 8, 5 do 9, znan kot veliki lizbonski potres, prizadel Portugalsko in povzročil ogromno opustošenje in pošiljanje udarnih valov po vsej Evropi, ki so jih čutili vse do Finske in Severne Afrike. Potem se je rodila ona. Prav tako silovito je bilo njeno življenje.
Si predstavljate, da se vas stoletja spominjajo kot žensko, ki je izrekla najbolj nesramne besede? To se je zgodilo zrušeni francoski kraljici Mariji Antoneti, ki so ji namenoma pripisali prezir do ljudi: »Če nimajo kruha, naj jedo potico.« Napad na njeno javno vlogo s strani francoskih revolucionarjev je bil zaslužen, da je taka informacija obveljala do danes.
Marija Antoneta je bila francoska kraljica od leta 1774 do 1792. Rodila se je na Dunaju kot petnajsti in drugi najmlajši otrok cesarice Marije Terezije in cesarja Franca I.
Režiserka Sophie Coppola je že leta 2006 zaslutila, da se v življenjski zgodbi kraljice Marije Antonete skriva nekaj več, kot smo utegnili prebrati v učbenikih. Za film o njej je leta 2006 prejela oskarja. Kraljico je mojstrsko upodobila Kirsten Dunst.
Trenutno BBC predvaja serijo o kraljici Mariji Antoneti, ki prinaša še povsem nove vpoglede v deklico, ki jo je njena mati, vladarka Avstro-ogrskega imperija, pri komaj 14-letih dala v zakon francoskemu princu, bodočemu kralju Luisu XVI. Trgovina z belim blagom na plemiški način. V vlogi mlade kraljice tokrat blesti Emilia Schüle.
V dobi spletnih prevar in medijskega pompa ne doživljamo ničesar novega. Zgodovinarji so si precej enotnega mnenja, da so Marijo Antoneto uničili takratni mediji, ki so o njej nenehno pisali laži in jo predstavljali javnosti na način, ki ga danes imenujemo »revenge porn«. Torej raztrgali so jo kot žensko in jo upodabljali na pornografski način.
Usoda njene družine v Franciji je bila nasilna smrt. Preživela je le ena hčerka Marija Terezija Šarlota, ki je pokopana poleg edinega francoskega kralja, ki ni pokopan v Franciji. Pokopan je v Sloveniji. Je tudi zadnji burbonski kralj, ki ima znak lilije.
Tragična usoda ene najbolj znanih kraljevskih družin v Evropi se je končala na slovenskih tleh. Razkošje Versaillesa, krute izdaje, nezaslišano razsipništvo plemstva, vzpon mode in parfumerije. Nepozabni barvni slog rokokoja in zgodbe ljudi, ki smo jih preslišali. Predvsem pa, kako to dramatično dogajanje lahko razumemo in se iz njega učimo danes?
Kraljestvo je v tebi
Kakor navajajo različni zgodovinski viri, se Marija Antoneta na francoskem dvoru ni počutila dobro. Zahajala je v dvorec Trianon na podeželju, kjer se je družila z otroki in svojimi dvornimi damami. Parfumi so bili njena strast.
Imela je svojega parfumerja, inovativnega strokovnjaka po imenu Jean-Louis Fargeon. Zanjo je zanjo ustvaril značilno dišavo, imenovano Parfum du Trianon, ki naj bi zajela svež vonj lokacije, da bi lahko njeno bistvo nosila s seboj, kamor koli je šla.
Na vrhuncu francoske revolucije, ko je bila kraljeva družina zaprta v stolpu, je Fargeon poslal stekleničko parfuma du Trianon kraljici, da bi jo potolažil. Seveda Fargeonu za parfum ni mogla plačati, bili so družina obsojena na smrt. Njen parfumer Fargeon je bil podpornik francoske revolucije, a hkrati sočuten do Marije Antonete, saj je 14 let spremljal njeno življenje od blizu.
Po njeni smrti se je ohranila anekdota, prav tako izmišljena kot njena izjava o kruhu in pecivu, da je bil za njen neuspeli pobeg iz Francije kriv prav parfum. Revolucionarna straža na cesti naj bi ustavila njeno kočijo in postala pozorna na potnico zaradi njenega vonja: “Samo kraljica lahko diši tako lepo.” Kot rečeno, gre za anekdoto, ki kljub vsemu povzema priljubljenost njenega parfuma.
Zakaj njen parfum?
Recept za kraljičin parfum obstaja, sestavine so izjemno dragocene in nekatere danes tudi prepovedane. Cene njenega poustvarjenega parfuma segajo od 350 evrov za 25 ml dragocenega parfuma, vse do 8000 evrov za luksuzno stekleničko.
Vendar lahko ujamemo sporočilo tistega časa, ko se je rušilo vse. Ostal je le vonj cvetlic. Tragična zgodba Marije Antonete je dokaz, da vsako kraljestvo lahko uničijo, odstranijo kogarkoli. Laži in kri, izdaje in revolucije, upanje in propad. Edino kraljestvo, ki je zares naše, so palače našega srca.
Whollylife ni parfumska znamka, ustvarja pa aromaterapevtsko mešanico
Vabim vas v sobane aromaterapevtske mešanice ANTONETA, ki prebudi kraljico v tebi.
Naročila: katerina@santu.si, 041 334 362, cena ANTONETA aromaterapevtske mešanice v alkoholu je 33 evrov in poštnina. Aromaterapevtski pripravek ANTONETA je EKOLOŠKI.
Naj zadiši skrivnost skozi stoletja.