Jasmin: srečanje duše z dušo

V Rigvedi, eni najzgodnejših Ved (starih hindujskih spisov), je jasmin omenjen kot Parama atman, kar pomeni utelešenje božanske moči. Cvet jasmina je cenjen zaradi svoje čiste bele barve, ki simbolizira krhkost življenja in razkošnega vonja, ki simbolizira večnost.

Naturopat in aromaterapevt dr. Bruce Berkowsky ocenujuje, da je vonj jasmina tisti, ki na globoki duševni, ne le na telesni ravni, lajša notranje napetosti pri osebah, ki si želijo najglobje bližine, a se je hkrati otepajo in jo zavračajo. Zaradi različnih razlogov določeni ljudje razvijejo strah pred bližino z drugim človekom.

Govora je o intimnosti, ne nujno le tisti telesni, ampak o tisti, ko drugo osebno spustimo v svetišče svoje duše.

Nekateri so doživeli razdejanje v svojem svetišču, ker so spustili tja človeka, ki je mislil, da je duša drvarnica za sekanje drv, nekateri so menili, da je srce sočloveka predprežnik, kjer si obrišejo umazane čevlje. Jasmin svetuje pri premagovanju spolnih in čustvenih slabih izkušenj.

Pri nekaterih osebah ne gre za slabo izlušnjo, ampak za občutek ogroženosti, če bodo nekoga spustili popolnoma k sebi. Menijo, da jih bo to strlo in jim odvzelo samostojnost ali svobodo. Razlogi so lahko zelo različni, občutek zavrnjenosti pa prevladuje. O jasminu Susanne Fischer-Rizzi pravi, da »dišava zmanjša strah, pomaga pri krepitvi samozavesti in premagovanju pesimizma. Nobeno drugo olje ni tako sposobno tako močno spremeniti našega razpoloženja. Ponuja malo izbire razen optimizma.«

V aromaterapiji se uporabljata eterični olji Jasminum grandiflorum perzijskega izvora in Jasminum sambac, ki raste v Indiji. Terapevtsko in kemijsko se razlikujeta. Grandiflorum je nežnejši in cveti čez dan, sambac cveti ponoči in slednji se priporoča pri težavah z intimnostjo. Sambac je sladkejšega in bolj omamno toplega vonja, grandiflorum ima več lahkotnosti in bolj cvetno diši (več estrov). Jasmin vsebuje več kot 100 različnih kemičnih spojin. Nekaj ​​teh je: benzil acetat, benzil alkohol, indol, linalol, linalil acetat, fenilocetna kislina in metil jasmonat.

Pomnimo, cvet je spolni organ rastline in cvetovi jasmina so v indijski mitologiji dobili tako pomembno mesto, da je božanstvo strasti Kama potopilo svoje puščice zaljubljenosti v vonj jasmina. Kraljica noči je drugo ime za jasmin sambac, saj cvetovi oddajajo močnejši vonj, ko zaide sonce.

Vendar jasmin ni le dramilo čutov, sufijska tradicija vonj jasmina povezuje z božanskim navdihom. Vonj jasmina sprošča živčevje in krepi um, pomaga pri depresiji, saj dviguje razpoloženje. Pozitivno vpliva tudi na sečila in spolne organe, navaja dr. Gabriel Mojay.

Prav zato pomaga tudi pri blokadah, ki se lahko pojavljajo v intimnosti. Slednje se lahko najprej pojavijo v duševnem in se manifestirajo na telesnem nivoju. Po teoriji povezanosti duševnega in telesnega se strahovi in konflikti, povezani z našo varnostjo in varnostjo naših bližnjih, strah pred preživetjem in strah pred izgubo nadzora ali nadzora, deloma nahajajo v medenici. Medenica je steber telesa, od koder gremo svetu naproti in se odzivamo na izzive, ki nam jih svet postavlja. Morda noben del telesa ni tako varovan glede na grožnjo invazivnega napada, kot so spolni organi, piše dr. Berkowsky. Jasmin sprošča notranje organe v predelu medenice, kakor tudi spodbuja izražanje in ustvarjalnost. Še posebej se priporoča za lajšanje težav oseb, ki se počutijo zavrnjene kot partnerji v ljubezenskem razmerju.

Jasmin v kontekstu aromaterapije nam pomaga odpravljati občutke nezaželenosti in manjvrednosti. Je topel in hkrati svež vonj, ki spodbuja radost. Ne spodbuja le telesne, temveč tudi mentalno plodnost in je kot navdih za ustvarjanje. V ajurvedi povečuje vata došo, ker stimulira možgane. Njegovo nebesno znamenje je luna, zato povečuje tudi intuicijo. Vonj jasmina je tisti, ki spodbuja avtentični izraz naše duše.

Je eterično olje za osebe, ki se v določenem trenutku počutijo brez povezave z okolje, nemočne in neodločene. V ustrezni kombinaciji aromaterapije vonj jasmina vrača samozavest, upanje in motivacijo, piše dr. Light Miller.

Ne glede na morda zelo grenke izkušnje, piše dr. Berkowsky, ko se srečate z drugim človeškim bitjem na ravni duše z dušo, kakršni koli izzivi lahko sledijo, na koncu postanejo del osebne zbirke znanja in ne potencialno smrten udarec za našo samopodobo.

Za ženske je zanimiva aromaterapevtska kombinacija jasmina sambac z rožnim lesom in cipreso za uravnovešanje počutja, za moške pa v kombinaciji s poprom in ingverjem.

Pri jasminu se priporoča zmerna uporaba in strokovni nasvet, ker je kompleksno eterično olje v aromaterapiji.

Naročite se na aromaterapevtsko nego obraza: katerina@santu.si, 041 334 362.


Previous
Previous

Zakaj ravno ona?

Next
Next

Kamilica: esenca sonca in samospoštovanja