Vpliv eteričnih olj na rakava obolenja
Avtor: Arnaut Gea, biolog in kemik, strokovnjaka za eterična olja.
OPOMBA: Na tem mestu objavljam povzetek avtorjevega članka na temo obsežnih uradno medicinskih raziskav povezav vpliva eteričnih olj na rakava obolenja. Za obširno razumevanje si oglejte izvirni članek in bibliografijo strokovnih objav.
Vpliv eteričnih olj na rakava obolenja se preučuje že več let. Rak je bolezen, opisana že v antiki, poimenoval naj bi jo grški zdravnik Hipokrat, ko je opazoval pojav nekaterih tumorjev, ki imajo podaljške, ker spominjajo na rakove noge. Poimenoval jih je z grškima besedama »karkinos« in »karkinoma« (rak in karcinom).
Kakor navaja francoski strokovnjak Arnaud Gea, imajo eterična olja (EO) lahko rakotvorni učinek, torej spodbujajo nastanek ali razvoj raka. Pri uporabi teh EO zato veljajo določeni previdnostni ukrepi, zlasti pri bolnikih s tveganjem: so imel,i ali imajo rakavo oboljenje.
Pomembno: eterična olja in hormonsko odvisne oblike raka
Za nekatera eterična olja, kot je muškatna kadulja (Salvia sclarea), je veljalo, da imajo hormonsko delovanje, se pravi, da posnemajo delovanje nekaterih telesu lastnih hormonov.
Zato je treba s temi eteričnimi olji ravnati zelo previdno v kontekstu hormonsko odvisnih rakov.
Vendar pa je vezava EO na estrogenske receptorje nizka, zato je tveganje za nastanek raka, ki ga spodbuja uporaba EO, zelo majhno. Kljub temu, če ste v dvomih, se priporoča previdnost, da čim bolj omejite uporabo teh eteričnih olj pri bolnikih z anamnezo hormonsko odvisnega raka.
Poudariti je treba, da eterična olja muškatne kadulje, provansalske ciprese in niaoulija (Salvia sclarea, Cupressus sempervirens, Melaleuca quinquenervia) ne veljajo več za hormonsko sporna.
V zvezi s hormonsko odvisnimi vrstami raka se zdi, da se anetol res lahko veže na estrogenske receptorje, kar je na primer popolnoma kontraindicirano za eterična olja zelenega janeža, zvezdastega janeža, komarčka ali kopra glede na hormonsko odvisne oblike rakavih obolenj.
Rakava obolenja in eterična olja
Eterična olja, ki delujejo proti raku (protikarcinogena ali antikancerogena).
Dejavniki, ki povzročajo nastanek rakavih celic, so pogosto kemičnega izvora. Med njimi oksidativni stres spremeni DNK. Tako bodo EO z antioksidativnim delovanjem, bodisi neposrednim bodisi posrednim, preventivno vplivajo na razvoj rakavih celic.
Med njimi lahko omenimo žajbelj (Salvia officinalis), timijan timol in timijan karvakrol (Thymus vulgaris KT timol ali karvakrol) ali poprovo meto (Mentha piperita).
Zaščita pred mutacijo
Nekatera eterična olja delujejo zaščitno proti dejavnikom, ki bi lahko sprožili genetske mutacije.
Med njimi lahko navedemo: kamilico (Matricaria chamomilla), pravo sivko (Lavandula vera), žajbelj (Salvia officinalis), kurkumo (Curcuma longa) ali česen (Allium sativum).
Način delovanja teh olj bi lahko bil preprečevanje vstopa mutagenov v celico, njihova inaktivacija z antioksidativnim delovanjem ali z aktivacijo encimov za razstrupljanje.
Limonen, geraniol (EO iz pelargonije ali palmarose), žveplove spojine (EO iz česna) delujejo kemopreventivno in kemoterapevtsko z moduliranjem aktivnosti encimov, induciranjem odmiranja rakavih celic, zaviranjem celične proliferacije in angiogeneze.
Preventivni učinki
Te učinke lahko opredelimo kot posledico ouporabe naravnih, sintetičnih ali bioloških sredstev za preprečevanje ali zatiranje napredovanja rakavih celic v invazivni rak.
Spojine, kot so eterično olje limonske trave (Cymbopogon flexuosus), bogato s citralom in geraniolom, je pokazalo učinkovitost pri rakavih celicah dojke. To EO bi delovalo z antiestrogenskim delovanjem z blokiranjem estrogenskih receptorjev, če bi ga dajali v velikih odmerkih. To delovanje ni bilo dokazano, če je odmerek manjši.
Molekula, ki jo pogosto omenjajo zaradi teh učinkov proti raku, je D-limonen. Zdi se, da obnovi sposobnost rakavih celic, da "umrejo" s postopkom induciranja celične smrti (apoptoza). Ta učinek je bil dokazan pri miših v primerih pljučnega raka. Zdi se, da je ta molekula učinkovita tudi pri raku dojke, čeprav meta-analiza ugotavlja, da kliničnih študij primanjkuje. To dejanje bi sprožil tudi produkt razgradnje limonena v jetrih, imenovan perililni alkohol.
Končno so študije pokazale učinkovitost eteričnih olj in njihovih spojin proti levkemiji in raku mehurja, kosti, možganov, dojk, materničnega vratu, debelega črevesa, grla, jeter, ust, pljuč, požiralnika, jajčnikov, trebušne slinavke, prostate, kože in želodca. Vendar pa je potrebna posebna previdnost pri razlagi eksperimentalnih podatkov: dejansko lahko citotoksično delovanje na rakave celice, dokazano in vitro, zahteva odmerke, ki so blizu toksičnosti.
Posledično, če so ti rezultati zanimivi in spodbudni, je treba še določiti odmerke, ki so potrebni in vivo za ponovno doseganje pomembne učinkovitosti, hkrati pa omejiti negativne učinke.
Zlasti klinične študije bodo bistvene za potrditev teh začetnih zaključkov.
Zaščita s stimulacijo imunskega sistema
Eden od naravnih mehanizmov za boj proti malignim tumorjem je uničenje rakavih celic z NK (“natural killer cell”) celicami.
Nekateri EO imajo sposobnost stimuliranja lastnosti teh celic: tako je evgenol (vsebovan v EO strok) pokazal ta učinek in vitro z dokaj nizkimi odmerki (41 µg/Kg).
Podobno so limonen (v EO iz lupin citrusov Citrus sp. op. zests, in žveplove spojine iz EO česna (allium sativum) prav tako pokazale dobro učinkovitost pri stimulaciji NK celic.
Končno bi lahko benzaldehid (prisoten v eteričnem olju skorje cimeta Cinnamomum zeylanicum op bark ali niaouli Melaleuca quinquinervia CT cineol) zaviral metastaze pljučnih tumorjev pri podganah.
Vendar bodite previdni, saj lahko delovanje eteričnih olj na imunski sistem v primeru raka včasih povzroči neželene učinke. Tako so nekateri EO (ki vsebujejo anetol, evgenol in izoevgenol) povzročili zmanjšanje števila celic T pri podganah, kar bi lahko bilo še posebej škodljivo za bolnike, ki se zdravijo s kemoterapijo. Tudi če ta odkritja še niso bila (po naših podatkih) potrjena pri ljudeh, je potrebna največja previdnost.
Zaključek
Veliko EO ima dokazano delovanje na rakave celice z delovanjem na različnih ravneh. Bolj poglobljeno študijo boste našli v naši knjigi Physiologie et Huiles Essentielles.
Čeprav so EO dokazano učinkoviti v boju proti raku, njihova uporaba ostaja na distanci, saj so učinki zelo odvisni od odmerka in jih je težko natančno oceniti.
Na primer, pozoren bralec je morda opazil, da je evgenol zaradi njegovega učinka, ki je odvisen od odmerka, naveden v rakotvornih in antikarcinogenih spojinah! Kako je torej treba obravnavati njegovo delovanje? Pri kakšnem natančnem odmerku dosežemo učinek ali njegovo nasprotje?
Podobno se lahko vprašamo, v kolikšni meri študije, izvedene na podganah, prinašajo zaključke, ki jih je mogoče prenesti na ljudi?
Toliko vprašanj, na katera je težko odgovoriti in zato zahtevajo največjo previdnost pri uporabi eteričnih olj pri raku. Tudi tu se nam zdi nujen posvet z zdravnikom, ki pozna eterična olja.
Vsekakor pa je nujno, da se posvetujete z zdravnikom, preden eterična olja povežete s kakršnim koli farmacevtskim zdravljenjem, saj lahko ta spremenijo delovanje molekul.
OPOZORILO AVTORJA ČLANKA
Vse tukaj navedene študije v kontekstu eteričnih olj in raka se izvajajo in vitro ali na živalih in na podlagi tukaj navedenih osnov je nemogoče sklepati o klinični učinkovitosti eteričnih olj. Namen zapisa je dokumentirati raziskave o eteričnih oljih in raku.
Poleg tega je treba upoštevati, da se EO ne more nekaznovano uporabljati vzporedno s kemoterapijo in da mora vsako uporabo EO v tem kontekstu potrditi zdravstveni delavec. Podobno tukaj podani nasveti ne nadomestijo zdravniškega posveta. Nazadnje, nikoli ne prekinjajte ali spreminjajte zdravljenja sami.
Strokovna literatura, ki jo navaja izvirni članek:
Tomatis, L., Agthe, C., Bartsch, H., Huff, J., Montesano, R., Saracci, R., … & Wilbourn, J. Evaluation of the carcinogenicity of chemicals: a review of the Monograph Program of the International Agency for Research on Cancer (1971 to 1977). Cancer Research. 1978, Vol. 38, 4, pp. 877-885.
Bouvard, V., Loomis, D., Guyton, K. Z., Grosse, Y., El Ghissassi, F., Benbrahim-Tallaa, L., … & Straif, K. Carcinogenicity of consumption of red and processed meat. . The Lancet Oncology. 2015, Vol. 16, 16, pp. 1599-1600.
Weisburger, J. H., & Williams, G. M. The distinction between genotoxic and epigenetic carcinogens and implication for cancer risk. Toxicological Sciences. 2000, Vol. 57, 1, pp. 4-5.
Razungles, J., Cavaillès, V., Jalaguier, S., & Teyssier, C. L’effet Warburg-De la théorie du cancer aux applications thérapeutiques en cancérologie. médecine/sciences. 2013, Vol. 29, 11, pp. 1026-1033.
Lee, C., Raffaghello, L., Brandhorst, S., Safdie, F. M., Bianchi, G., Martin-Montalvo, A., … & Emionite, L. Fasting cycles retard growth of tumors and sensitize a range of cancer cell types to chemotherapy. Science translational medicine. 2012, p. 3003293.
Tisserand, R., & Young, R. Essential Oil Safety-E-Book: A Guide for Health Care Professionals. New-York : Elsevier Health Sciences, 2013.
Hernandez-Ceruelos, A., Madrigal-Bujaidar, E., & De La Cruz, C. Inhibitory effect of chamomile essential oil on the sister chromatid exchanges induced by daunorubicin and methyl methanesulfonate in mouse bone marrow. Toxicology letters. 2002, Vol. 135, 1-2, pp. 103-110.
Evandri, M. G., Battinelli, L., Daniele, C., Mastrangelo, S., Bolle, P., & Mazzanti, G. The antimutagenic activity of Lavandula angustifolia (lavender) essential oil in the bacterial reverse mutation assay. Food and chemical toxicology. 2005, Vol. 43, 9, pp. 1381-1387.
Vuković-Gačić, B., Nikčević, S., Berić-Bjedov, T., Knežević-Vukčević, J., & Simić, D. Antimutagenic effect of essential oil of sage (Salvia officinalis L.) and its monoterpenes against UV-induced mutations in Escherichia coli and Saccharomyces cerevisiae. . Food and chemical toxicology. 2006, Vol. 44, 10, pp. 1730-1738.
Jayaprakasha, G. K., Jena, B. S., Negi, P. S., & Sakariah, K. K. Evaluation of antioxidant activities and antimutagenicity of turmeric oil: a byproduct from curcumin production. Zeitschrift für Naturforschung C. 2002, Vol. 57, 9-10, pp. 828-835.
Yi, L., & Su, Q. Molecular mechanisms for the anti-cancer effects of diallyl disulfide. Food and chemical toxicology. 2013, Vol. 57, pp. 362-370.
Gaonkar, R., Shiralgi, Y., Lakkappa, D. B., & Hegde, G. Essential oil from Cymbopogon flexuosus as the potential inhibitor for HSP90. Toxicology Reports. 2018, Vol. 5, pp. 489-496.
Ghosh, R., Nadiminty, N., Fitzpatrick, J. E., Alworth, W. L., Slaga, T. J., & Kumar, A. P. Eugenol causes melanoma growth suppression through inhibition of E2F1 transcriptional activity. . Journal of Biological Chemistry. 2005, Vol. 280, 7, pp. 5812-5819
Aydın, S., Başaran, A. A., & Başaran, N. The effects of thyme volatiles on the induction of DNA damage by the heterocyclic amine IQ and mitomycin C. 2005, Vol. 581, 1, pp. 43-53.
AL FATLAWI, A. A. Y. (2018).. International Journal of Pharmaceutical Research, 10(2), 175. Anti-proliferative and pro-apoptotique activity of carvacrol on human cancer cells. International Journal of Pharmaceutical Research. 2018, Vol. 10, 2, p. 175.
Bommareddy, A., Brozena, S., Steigerwalt, J., Landis, T., Hughes, S., Mabry, E., … & Dwivedi, C. Medicinal properties of alpha-santalol, a naturally occurring constituent of sandalwood oil. Natural product research. 2017, pp. 1-17.
Vishteh, A., Thomas, I., & Imamura, T. Eugenol modulation of the immune response in mice. Immunopharmacology. 1986, Vol. 12, 3, pp. 187-192.
Manuele, M. G., Ferraro, G., & Anesini, C. Effect of Tilia× viridis flower extract on the proliferation of a lymphoma cell line and on normal murine lymphocytes: contribution of monoterpenes, especially limonene. Phytotherapy Research: An International Journal Devoted to Pharmacological and Toxicological Evaluation of Natural Product Derivatives. 2008, Vol. 22, 11, pp. 1520-1526.
Sundaram, S. G., & Milner, J. A. Diallyl disulfide suppresses the growth of human colon tumor cell xenografts in athymic nude mice. 1996, Vol. 126, 5, pp. 1355-1361.
Marincola, F. M., Drucker, B. J., Siao, D. Y., & Holder, W. D. Inhibition of activation of lymphokine-activated killer cells in vitro by the heparin preservative benzyl alcohol. The Lancet. 1987, Vol. 330, 8555, p. 399.
http://phytomolecules.com/sauge-sclaree-oestrogen-like/
Yu, X., Lin, H., Wang, Y., Lv, W., Zhang, S., Qian, Y., … & Qian, B. (2018). D-limonene exhibits antitumor activity by inducing autophagy and apoptosis in lung cancer. OncoTargets and therapy, 11, 1833.
Chebet, J. J., Ehiri, J. E., McClelland, D. J., Taren, D., & Hakim, I. A. (2021). Effect of d-limonene and its derivatives on breast cancer in human trials: a scoping review and narrative synthesis. BMC cancer, 21(1), 1-11.
Pavithra, P. S., Mehta, A., & Verma, R. S. (2018). Essential oils: from prevention to treatment of skin cancer. Drug Discovery Today.