Gua sha - šepet lepote iz kitajskih palač
Izvor tehnike gua sha
Pričakovani učinki so: bolj sveža in gladka kožo, oblikovanje čeljusti, odprava podbradka, zmanjšanje aken in preprečevanje gub. Zakaj gua sha lahko deluje? Ker so koža, živčni sistem in limfa medsebojno povezani, s tem ustvarijo »kaskado fizioloških odzivov na gua sha«, kar lahko pomeni terapevtske koristi, so zapisali 2021 v Journal of Family Medicine.
Gua sha v kitajščini pomeni »odstrgati bolezen«, vključuje uporabo orodij različnih oblik kristalov in kamenin kot so bian, žad, obsidian in drugih. Poteze s kristalnim orodjem se izvajajo na koži, na katero je nanešeno olje ali drugo mazivo. Izbrani gibi potekajo v določeno smer, kot predvideva kitajska tradicionalna medicina (TKM). Cilj terapije gua sha je »aktivirati krvni obtok za razpršitev zastajanja krvi«, ki temelji na teoriji TKM. Gre za uradni podatek kitajske državne spletne strani, ki opisuje tehniko gua sha.
Uradni kitajski vir navaja tudi, da zgodovinski zapisi o gua sha segajo v paleolitik. Ko so ljudje zboleli ali postali nezavestni, so z rokami ali kamni drgnili dele telesa, da bi ublažili simptome bolezni. V dinastiji Ming (1368-1644) je bilo zdravljenje s pomočjo gua sha sistematično zapisano v takratnih večjih zdravstvenih dokumentih.
V svet obrazne lepote je gua sha s čarobnim drsenjem kristalov po naoljeni koži vstopila zmagoslavno. Na obrazu in dekolteju ter glavi, je izvajanje gua sha tehnike nežno in prijetno.
Gua sha pomeni »odstrgati bolezen« in izvira iz večtisočletne prakse kitajske tradicionalne medicine (TKM), ki ne predstavlja alternativnega zdravljenja, temveč vejo medicine, ki se neprekinjeno poučuje na Kitajskem in drugje v Aziji. Tradicionalna uporaba kristalnega orodja se izvorno izvaja na telesu do pordele kože, za razliko od obraza, kjer to ni zaželeno.
Kot del TKM gua sha temelji na gibanju energije v telesu (chi oziroma či). Zato je pomemben del gua sha nege obraza tudi celostno znanje tistega, ki gua sha izvaja.
Sproščen obraz s pomočjo gua sha
»Ker se na obrazu odražajo čustva, ima vsaka črta in znamenje na obrazu globlji pomen. Topli kristali pri negi z gua sha oddajajo infrardeče žarke, ki odpravljajo kožne bolezni in lahko izboljšajo strukturo in delovanje žil v očeh in možganih,« navaja Ziggie Bergman.
Kot predavateljica ima 30 let izkušenj z metodo gua sha za nego obraza, sodeluje tudi z Univerzo za refleksoterapijo v Londonu. Bergman metoda« gua sha, kjer se tradicija združuje s sodobnimi spoznanji, je vir občudovanja vseh, ki se ne želijo odločati za botoks ali kirurško obdelavo obraza, ko gre za znake staranja. O učinkovitosti njenega sodobnega pristopa gua sha, ki se izvaja na dekolteju, obrazu in glavi, so pisali vsi svetovni mediji, ki se ukvarjajo z industrijo velnesa in kozmetike: Vogue, Tatler, Bazaar, ...
Gua sha tako ni le metoda za tiste, ki jih skrbijo obrazne gube, ampak pomembna nega za boljše staranje ter psihološko in duhovno boljše počutje. Zigge Bergman so tako nekatere zvezdnice uporabile za »botoks detoks«, torej, da so prešle iz kemične v naravno lepotno terapijo.
Kar je pri gua sha tehniki zelo pozitivno je, da ne uporablja ničesar odvečnega, nekaj ekološkega olja z eteričnimi olji (aromaterapija) in kristale. Večina kozmetičnih postopkov je namreč sestavljenih iz številnih bolj ali manj invazvnih krem in drugih pripravkov. Kot nam je zaupala Bergmanova na izobraževanju v Londonu, so njeni kolegi lepotni kirurgi našli že žepke kozmetičnih snovi pod kožo svojih strank.
Skrivnost naravne lepote
Gua sha na obrazu je definitivno lepotna terapija, ker gladi gube in poveča prekrvavitev kože, sprošča čustvene napetosti in umirja. Ima številne prednosti pred drugimi terapijami za lep in zdrav videz, ker je prijetno in sproščuje doživetje.
Strokovno izvedena nega obraza gua sha upošteva vse medicinske omejitve. Gua sha ni priporočena med nosečnostjo, pred in po kemoterapiji (vsaj tedenski zamik je potreben) in pri jemjanju določenih zdravil (antikoagulanti).
Gua sha se zelo priporoča pri posledicah določenih bolezni, ki povzročajo omrtvičenost ali zategnitev obraza (pareza) ali pri napetosti v čeljusti (bruksizem - stiskanje in škrtanje z zobmi).
Pri izvajanju terapije gua sha je potrebno znanje o celostnem zdravju in komplementarnih metodah, tehnika zajema tudi energetsko pripravljenost samega izvajalca te tehnike.
Gua sha je čarobno doživetje, ki lepša naš videz in pogled na življenje. Zakaj torej ne bi razveselili sebe ali svojih bližnjih z darilom zdravja in prijetnim doživetjem.