»Šele, ko sem odstranila parfume, sem zanosila«
Dr. Yvonne Bukhart je znanstvenica, ki se ni ozirala na vsakdanje predmete, čeprav je poklicno raziskovala kemične snovi. Po študiju je iz medicinsko nepojasnjenih razlogov izgubila menstruacijo. Pri 32 letih so ji svetovali umetno zanositev, s čimer se ni mogla sprijazniti, saj ni bila bolna. Iz lastnega žepa si je plačala poglobljene analize krvi in ugotovila, da je polna toksičnih snovi. Najprej si je začela kuhati doma kakovostno hrano, se gibati, menstruacija se ji je vrnila po nekaj mesecih. Ko je iz kopalnice odstranila »običajno« kozmetiko in drage parfume, ki jih je imela rada, je po naravni poti zanosila. Njen proces od medicinskega nasveta naj izbere pot umetne oploditve do naravne zanositve je trajal manj kot eno leto.
Zdaj je dr. Bukhart vidna glasnica na družbenih omrežjih, ki javnost opozarja na strupene snovi v posodah (vse kar je »teflonskega« je izredno škodljivo), aluminijevi foliji, plastiki na vsakem koraku in predvsem v kozmetiki. Še posebej je v intervuju, ki je presegel 1, 3 milijona ogledov, poudarila, kako zelo občutljivi so na sintetične snovi v kozmetiki otroci, saj do desetega leta njihova telesa veliko slabše izločajo tovrstne nevarne snovi.
Toksikologinja je v intervuju pojasnjevala novinarju, kaj vse je zdravju nevarnega v deodorantih, losijonih, kremah in dišavah. Kajti prav oznaka »parfum«, če ni posebej označeno, da gre z vonj iz naravnih eteričnih olj, zagotovo pomeni sintetično spojino, ki je izjemno škodljiva za zdravje. Ste vedeli, da so sintetične dišave tako škodljive kot cigaretni dim?
Kot je poudarila dr. Bukhart, se kozmetične korporacije zelo dobro zavedajo, kako vonj vpliva na človeka: izboljša razpoloženje, dvigne samozavest in podobno, zato dišave dodajajo vsemu od zobne paste, do pralnega praška, krem, šamponov, parfumov, ličil in celo radirk in svinčnikov. Opozorila je na povezavo med uporabo dišav in ličil pri deklicah, ker umetne dišave so hormonski motilci, kar povzroča vedno zgodnješi razvoj deklic in s tem negativni vpliv na zdravje in plodnost.
Številne ženske iz Velike Britanije so na ameriška sodišča vložile tožbe proti kozmetičnim korporacijam, ki še vedno v svojih lepotnih izdelkih uporabljajo potencialno rakotvorne snovi.
Strup v lepih in dragih stekleničkah
Čeprav morajo biti vse druge sestavine šminki za ustnice, parfumu in drugih dišečih kozmetičnih izdelkih navedene na etiketi s posebnim imenom obstaja tako imenovana vrzel v zakonodaji o označevanju, kar pomeni, da so sestavine dodane z oznako »parfum«.
Trenutno se za odišavljanje izdelkov uporablja približno 4000 kemikalij, vendar nobene od njih ne boste našli na etiketi. Dišavne formulacije veljajo za »poslovno skrivnost« in so zato zaščitene pred razkritjem – tudi regulatorjem ali proizvajalcem. Namesto tega se beseda, dišava oziroma parfum pojavlja na seznamih sestavin neštetih kozmetičnih izdelkov, izdelkov za osebno nego in čistil. En sam vonj lahko vsebuje od 50 do 300 različnih kemikalij.
Poleg parfumov in drugih izdelkov za osebno nego se dišave uporabljajo tudi za parfumiranje gospodinjskih izdelkov kot so detergenti za posodo in perilo. Ko seštejete število izdelkov v vaših kopalniških omaricah in pod kuhinjskim pomivalnim koritom, ki vsebujejo »parfume«, smo izpostavljeni rakotvornim snovem skozi cel dan.
»Rezultati sistematične študije so pokazali, da so ftalati, aldehidi, parabeni in soli na osnovi aluminija najpomembnejši onesnaževalci v parfumskih izdelkih, ki povzročajo neželene učinke, kot so alergije, rak dojke, reproduktivne motnje - zlasti pri moških, kožne alergije, poškodbe živčnega sistema in migrenskih glavobolov pri uporabnikih.«
Poleg zdravstvenih tveganj zaradi sestavin v parfumih in drugih dišečih izdelkih za osebno nego (dišave, parabeni itd.) obstajajo dokazi, da lahko sintetični vonji povzročijo ali poslabšajo določena zdravstvena stanja, piše Meghan Telpner. Ne pozabite, da to ne zadeva samo vas, ampak vpliva na vse, ki vas lahko zavohajo – vašega partnerja, otroke, sodelavce, prijatelje, tisto gospo poleg vas na avtobusu.
Glavoboli: Študija, ki je vključevala 200 oseb z migreno in 200 udeležencev s tenzijskimi glavoboli, je pokazala, da lahko vonjave parfuma sprožijo migreno v nekaj minutah.
Kontaktni dermatitis: sintetični vonji so eden najpogostejših vzrokov za kontaktni dermatitis in kontaktne alergije. Številne študije, ki uporabljajo teste z obliži, kažejo, da fizična izpostavljenost parfumom in sintetičnim
Astma: Vdihavanje parfuma poslabša simptome in povzroči obstrukcijo dihalnih poti pri bolnikih z astmo, oziroma parfum lahko povzroči astmi podobne respiratorne simptome. Pri 19-letnem opazovanju astme na delovnem mestu v Kaliforniji so raziskovalci odkrili, da so dišave, ki se uporabljajo pri delu, običajno povezane z astmo, 242 zabeleženih primerov je bilo povezanih s parfumi ali kolonjsko vodo.
Težave z dihali: V študiji, ki je primerjala zdrave prostovoljce z ljudmi z dihalnimi težavami, ki jih povzročajo parfumi, so krvni testi pokazali povečanje proizvodnje histamina v skupini z dihalnimi težavami. Histamin je del našega odziva na patogene v našem telesu in lahko povzroči vnetje. Ljudje z dihalnimi in pljučnimi težavami prav tako poročajo o negativnem vplivu dišav in parfumov.
Hormonski motilci: Številne kemikalije, ki se uporabljajo v parfumih, lahko spremenijo endokrini sistem. Študija, ki je testirala vrsto 213 gospodinjskih in osebnih izdelkov, je odkrila številne kemikalije, ki povzročajo endokrine motnje, vključno z BPA, ftalati, parabeni in dišavami. Pri analizi 5 različnih vrst ftalatov v 47 blagovnih znamkah parfumov so raziskovalci povedali, da so odkrili 'precejšnje količine' ftalatov v vseh znamkah, pri nekaterih so bile količine ftalatov nad mejnimi vrednostmi.
Poškodbe DNK: V nadaljnji študiji raziskovalcev, ki so testirali ftalate v 47 parfumih, so odkrili, da vsi parfumi, ki so jih testirali, povzročijo poškodbe DNK.