ZASLUŽIMO SI CELOSTNO ZDRAVJE
Učenka je vprašala mojstra joge, kako naj se odzove na žalitve in ponižanja. Mojster je odgovori: Hvala.*Jeza, bes, prizadetost, globoka bolečina ali celo popoln gnus. Hvala za žalitev? Znana je zgodba zenovskega meniha, ki ga obtožijo, da spočel otroka z mlado žensko iz vasi.
Svetovna zdravstvena organizacija je objavila smernice (2014- 2023) za komplementarno in tradicionalno medicino, ker meni, da slednja lahko izboljša zdravje ljudi. V Sloveniji kljub rastočim svetovnim trendom komplementarna medicina ostaja neupravičeno odrinjena iz javnosti in predvsem znanosti.
Kot sem ugotavljala med doktorskim študijem je slovenski izraz za komplementarno in alternativno medicino, zdravilstvo, zavajajoč. Ajurveda in tradicionalna kitajska medicina s tisočletnima tradicijama, ne moreta biti označeni za zdravilstvo, ki večinoma predstavlja. Študij traja šest in več let in vključuje tudi kirurgijo v matičnih državah, področja so tudi urejena z državnimi ministrstvi, na primer AYUSH v Indiji.
Evropska unija ima združenje Eurocam, ki zastopa komplementarno in alternativno medicno, a tega vseh dolgih letih nismo zasledili v slovenski javnosti ali akademskih krogih.
Področje celostnega zdravja nujno potrebuje pozornost in prostor v naših življenjih, predvsem pa tudi v javnih debatah na ustrezni ravni.
Jemanje tablet in uporaba kirurškega noža je marsikomu rešila življenja, zato spoštujmo in upoštevajmo uradno medicino. A za zdrav življenjski slog in razumevanje delovanja svojega telesa in duha imejmo možnost uporabe vseh zvrsti medicine in zdravljenja.
V čem je sicer smisel demokracije?
Diktatura farmacevtskih korporacij pušča grenak priokus na področju, kot je medicina, ki velja za center humanizma in etike.
Zato vas vabim, da podprete pobudo za zakonsko ureditev tega področja. Več o tem lahko preberete TUKAJ.
Hvala!