KAJ PIJEJO NAŠI OTROCI?

Škodljiv trend: energijski napitki kot del otroštva.

Prizor otrok, ki so komaj prerasli velikost nahrbtnika, z energijsko pijačo v rokah, je postal stalnica pred trgovinami in šolami. Že otroci v osnovni šoli pijejo energijske pijače pred in med ali po pouku. Gre za škodljivo marketinško potezo, da bodo ti napitki otrokom dali moč in zagon ali celo koncentracijo. Ravno nasprotno!

 Energijski napitki vsebujejo visok delež kofeina, sladkorja in aditivov, ki niso zdravi niti za odrasle, za otroke pa so neprimerni in škodljivi.

»Povrh tega se energijske pijače tržijo mladostnikom na načine, ki spodbujajo tvegano vedenje, vključno s hitrim in prekomernim uživanjem, Zaradi tega naraščajo obiski urgence s strani mladih v zvezi z energijskimi pijačami,« ugotavlja zdravnica Jennifer L. Harris z Univerze v Connecticutu.

Kaj je priporočilo ameriške zdravnice in profesorice toksikologinje? Otroci in najstniki naj nikoli ne pijejo energijskih pijač.

Podobno kot cigarete in alkohol tudi energijskih napitkov ne bi smeli prodajati otrokom. Omejitev bi morala biti vsaj do dopolnjenega 16. leta starosti. Najstniki naj bi zaužili največ 100 mg kofeina na dan, omejitev za zdrave odrasle je 400 mg kofeina na dan. To razumemo kot skrajno mejo, ne kot zdravju prijazno mejo.

Otrok, ki ne sme piti kave, hkrati pa se »naliva« z modno pijačo iz pločevinke negativno vpliva na svoje telesno in duševno počutje. O tem podrobno piše več strokovnih člankov in ne pušča dvoma, da je to tema, o kateri morajo biti obveščeni starši, otroci, vzgojno-izobraževalne in zdravstvene ustanove, ki jim ni vseeno, kaj ta škodljivi trend povzroča. Le malo ljudi ve, da so bile v ZDA tudi tožbe v povezavi s smrtjo po pitju pijače Monster.

Kaj več se o korporativni politiki nezdravih pijač težko izve, kajti velikani lahko prodajajo leta in leta rakotvorne produkte in o tem molčijo (primer je puder v prahu za otroke Johnson & Johnson).

Dejstva in posledice pitja energijskih pijač:

    – Vsebnost kofeina v energijskih pijačah je od 75 mg do več kot 200 mg.

    – Lahko vsebujejo stimulanse, imenovane gvarana, ginseng in tavrin.

    – Vsebnost sladkorja se giblje med 1 in 2 1/3 čajne žličke na dobrih 2,3 dl pijače.

    – Vsebnost natrija je 123 g v 2,3 dl pijače

Tveganja, ki jih povzroča pitje energijskih pijač pri otrocih in najstnikih:

    – občutek vznemirjenosti

    – nemirnost

    – razdražljivost

    – povečan srčni utrip

    – zvišan krvni tlak

    – motnje spanja

    – zobna gniloba zaradi sladkorja

    – povečanje telesne teže (debelost)

Povprečna energijska pijača vsebuje dnevno še dovoljeno količino kofeina, poleg dodatkov tavrina, sladkorja in drugih aditivov. Raziskave ugotavljajo, da je v vsakem primeru pitje energijskih pijač veliko bolj obremenilno za zdravje kot pitje kave.

Ameriška zveza pediatrov meni, da energijske pijače ne smejo imeti nobenega mesta med pijačami otrok in najstnikov.

Voda je najbolj zdrava pijača za otroke in najstnike. Poleg domačih sokov in nesladkanih zeliščnih čajev. Otroci si lahko občasno privoščijo tudi kakšno pijačo z mehurčki, a naj bo brez kofeina, kot je na primer Cocta.

Previous
Previous

KAKO NAROČIM AROMATERAPEVTSKO ZAPESTNICO?

Next
Next

ZASLUŽIMO SI CELOSTNO ZDRAVJE