»Laži, laži, laži mi«
»Laži, laži, laži me
ti me lažeš najbolje« Alka Vujica
Hrvaška popevka ni edina, ki hvali privlačnost laži. Kultni ameriški bend Fleetwood Mac je prav tako ustvaril 'evergreen' pesem »Tell me lies, tell me sweet little lies«. Laži so privlačne v vseh jezikih in vseh kulturah. Sežejo veliko dlje od navidezno ljubečih šepetanj - v politiki so laži trajno zasidrane, prav tako kot v poslovnem svetu.
Laži se ljudem, ki hrepenijo po lažeh in obogatel boš.
Govori resnico tistim, ki so jo sposobni slišati in preživeli boš.
Povej resnico tistim, ki obožujejo laži in propadel boš.
Jasonu Zweigu je oče brez olepševanj razložil, kako bo prišel, ali pa tudi ne, do zaslužka. Zweig sicer piše knjige o nevroznanosti in denarju. Uporabil je izraz »nevroekonomija«, kar pomeni, da nas naši možgani pogosto ženejo k dejanjem, ki nimajo logičnega smisla, imajo pa popoln čustveni smisel.
Tovrstni psihološki in duhovni »prijemi« prežemajo celotne galaksije trenutnih spletnih ponudb. Imajo namreč zelo malo logičnega smisla, vendar popoln lažni smisel čustvene utopije. Če boste prebrali še enkrat zgoraj, boste brez težav ugotovili, da ljudje naravnost obožujejo pretirane trditve, napihnjene obljube in halucinatorne rešitve. Tovrstne laži ustrezajo hrepenenju po navideznem delovanju, ki ohranja stanje nespremenjeno, a vendar se čas usmerja v nekaj, kar naj bi »pomagalo«.
Kakšne vrste laži si večina želi? Puhlice: »Saj bo.« Zelo nevarno je zato dajati realne napotke v času poblaznelih poduhovljenih nasvetov in sladkobnih nasmeškov, ki razvrščajo modrosti v spletni mozak lažne bližine. Za bližino je potreben odnos. Za odnos je potreben trud. Napor. Čas. Denar.
Za vse ostale so na voljo izjave, ki so največkrat brez vsebine:
»Nove energije prihajajo.«
Vedno prihajajo nove energije. Od kamene dobe naprej. Za bronom železo in tako naprej. Obstajajo nove energije v planetih, ampak ali so tudi na našem krožniku? So nove energije tudi v naših mislih? Se bodo kar same preklopile kot TV kanal? Po 30 minutni meditaciji, po zaužitju halucinogenih gob? Za koliko časa?
»Sanje so dosegljive.«
So sanje ameriški barvni film, navijanje vplivnice ali frustracije? Kaj je z realnostjo? Določeni cilji so dosegljivi. Koliko smo pripravljeni za to potrpeti? Čemu vse smo se pripravljeni odreči? Sanje se bodo uresničile z manifestacijo želja pravite? Si želite pilota v letalu, ki je manifestiral svojo pilotsko dovoljenje?
»Samo pozitivno.«
Življenju je lepo zaupati. Tudi takrat, ko vabijo na šesto poživitveno injekcijo? Nas vkrcajo na vlak v neznano. Kaj je pozitivnost, ko zaprejo vrata živinskega vagona? Je pozitivno vreči se na vojaka, ki želi streljati ali je pozitivno se smehljati, ker »to ni naša stvar«? Je samo pozitivnost nezmožnost razumevanja kompleksnosti realnosti?
Duhovnost na socialnih omrežjih je kot pozdravljanje v trgovini. »Zdravo.« »Krasno.« »Hvala.« »Enako.« Mimobežne vljudnosti so prijetne, niso pa temelj življenja. Ljudje nagrajujejo z všečki podobe in vsebine, ki ne zahtevajo nobene miselne angažiranosti. Nobene vednosti in nobene prepoznave. Še redkeje zmorejo dejansko spremembo življenja.
Filozofinja in astrologinja, Sanja Vlahović pronicljivo ugotavlja, da k njej prihajajo po pomoč ljudje, ki delujejo, kot da so v stanju brezupa. Ko jim priporoča, naj preberejo Sokrata, se jim zdi to prenaporno, ko prebira njihovo astrološko karto in jim svetuje, katere talente naj razvijajo in kako naj bolje skrbijo za svoje zdravje, že odtavajo z mislimi. Kar naenkrat težave niso več tako velike, največja težava je kakršnakoli sprememba.
Težko je povedati karkoli ljudem, ki se pretvarjajo, da želijo spremembo. Zato dobesedno dežujejo všečki pod najbolj neobveznimi citati: »Naredi si lep dan.« Seveda.
Ko se odločamo za prehrano, vadbo ali finančno vlaganje, bo držal kar ekonomski recept, ki ga predlaga Zweig: »Najboljše odločitve temeljijo na dvojni moči intuicije in analize, občutka in mišljenja.« Po odločitvi pa pride dimenzija vztrajnosti.
Smo se pripravljeni držati obljube SEBI 41 dni?
Kaj pa eno leto?
Odgovor vemo samo mi.
Laž ali resnica. Vse je v naših rokah, je rekel jogijski modrec.