Eterična olja: Nobena ženska ne bi smela plačati te cene
“Kadilna bosvelija in mira sta cenjeni zaradi čudovitega vonja in sta bistveni sestavini lepotnih izdelkov. Toda glede na to, da 90 odstotkov svetovne ponudbe izvira iz od vojne razdejane Somalije, kako etična so lahko pridobljena ta olja v resnici?” Je že leta 2011 ugotavljal the Ecologist.
Letos, 7. januarja, 2023 pa je the Guardian objavil članek o trpljenju žensk, ki so vpete v pridobivanje eteričnega olja kadilne bosvelije za multinacionalko doTERRA, ki ima 2 milijardi dolarjev prometa letno. Podjetje deluje po principu mrežnega marketinga.
“Več kot 12 žensk, ki delajo za dobavitelja doTERRE, gre za somalijsko podjetje Asli Maydi, je za Fuller Project povedalo, da podjetje premalo plačuje delavke, od njih zahteva, da delajo v težkih pogojih, ki so povezani z zdravstvenimi težavami. Podjetje vodi politično vpliven moški, ki ga je več žensk obtožilo spolnega nadlegovanja in napada.” Podjetje doTERRA je povedalo, da je začasno ustavilo stike s posrednikom, ki dobavlja zanje eterično olje kadilne bosvelije.
Številna podjetja obljubljajo “pravično trgovino”, vendar delujejo ravno obratno. Mulinacinalka računa 100 dolarjev za stekleničko kadilne bosvelije, tisti, ki so v aromaterapevtskih združenjih, kot je NAHA, pa tudi desetkrat manj. Kam torej gre ta gromozanska razlika v ceni med delavkami, ki nimajo niti stranišč, in kupci?
Eterična olja so izjemna, za lepoto na drugi strani ne sme nihče trpeti. Najmanj pa ženske v državah, ki imajo za sabo pekel kolonializma in lokalne korupcije, ki mu ni videti konca. Morda ne moremo narediti ničesar za Somalijo, a izbira eteričnih ponudnikov vsekakor obstaja in lahko jo udejanjimo.