Botoks zamrzne gube in tudi čustva

Popularnost botoksa

Od leta 2000 do leta 2023 se je uporaba botoksa povečala za 259 % . Samo v Veliki Britaniji je letno 900.000 uporabnikov in uporabnic botoksa. Nikjer ne boste zasledili člankov, ki bi opisali škodljivosti botoksa, ker je uradno dovoljena sestavina za kozmetične posege. Razen neuspelih posegov in alergičnih ter drugih zapletov je težje poiskati znanstvene razprave na to temo.

Botoks so odkrili na začetku 20. stoletja, zaradi bakterije Clostridium botulinum, ki lahko povzroči zastrupitev s hrano. Potem so ugotovili, da izloček te bakterije umirja aktivnost mišic. Šele od leta 1980 naprej se botoks uporablja v lepotilne namene.

Zakaj naravna nega kože ne priporoča botoksa?

Najprej, ker gre v največji meri za nepotreben in invaziven postopek, ki ga je treba ponavljati (redno vbrizgavanje botoksa). Eden od šestih uporabnikov botoksa ima nezaželen stranski učinek, navaja članek o plastični kirurgiji leta 2021. Najpogostejši stranski učinki vbrizgavanja botoksa so: otekline, »zamrznjen« obraz, slabost in glavoboli.

Botoks deluje na način, da blokira enega bistvenih odzivov v telesu, s tem, ko prepreči prenos signalov iz živcev v mišice, kar jih paralizira. Zaradi botoksa se mišice prenehajo krčiti. Povzročena paraliza pomeni tudi, da mišice postopoma izgubijo prožnost. Obraz, na katerem se vsake tri mesece ponavlja vbrizgavanja botoksa, izgublja elastičnost, koža se tanjša. Vaš obraz lahko postane neprepoznaven, brez unikatnih značilnosti, ker ste z odpravo vseh gub obraz spremenili v masko. Kar pomeni tudi, da niste zmožni več komunicirati z obrazom, s katerim izražamo večino svojih čustev.

Botoks in čustva

Manjše izražanje čustev na obrazu lahko vodi tudi k ohlajanju naših odnosov. Ne nujno le partnerskega odnosa.

Rezultati kažejo, da dušenje obrazne mimike z injekcijami botoksa oslabi intenzivnost čustvenega doživljanja. Uporaba botoksa torej lahko negativno vpliva na sposobnost čustvovanja.

Raziskava objavljena v reviji Nature na podlagi opazovanja skupine žensk, ki uporablja botoks, ugotavlja naslednje: »Rezultati so pokazali, da je odstranjevanje smejalnih gub z botoksom povezano s povečano depresijo pri 24-ih ženskah, ki so sodelovale v raziskavi. Poleg tega je bila uporaba botoksa povezana z zmanjšano sposobnostjo prepoznavanja čustev in zavrto spolno funkcijo.«

Profesor psihologije Neal David podobno trdi, da injekcije botoksa vplivajo tudi na prepoznavanje čustev drugih. »Nekoliko ironično je - ljudje uporabljajo botoks, da bi bili bolj uspešni v družbi,« komentira Neal. »Morda ste videti bolje, vendar lahko trpite, ker slabše prepoznavate čustva drugih ljudi.«

Manjša raziskava med ženskami starimi med 33 in 40 let omenja vpliv botoksa na samo delovanje možganov. Magnetna resonanca možganov je pokazala, da imajo tiste, ki uporabljajo injekcije botoksa, spremenjeno možgansko aktivnost, potem, ko opazujejo srečne in jezne obraze. Kot so raziskovalci pričakovali, se te ugotovitve ujemajo s hipotezo obrazne povratne informacije, ki trdi, da ljudje instinktivno zrcalimo obrazne izraze, da bi prepoznali in izkusili čustva, ki se izražajo okoli nas.

Raziskovalci ugotavljajo, da začasna paraliza obraznih mišic, ki jo povzroča botoks, ovira sposobnost osebe, da zrcali čustva drugih, s čimer se spremeni njihovo možgansko delovanje, ko poskušajo interpretirati čustva.

Dr. Tijion Esho, ki ponuja injekcije botoksa na kliniki Esho, je rezultate raziskave potrdil: »Nobenega dvoma ni, da botoks manipulira s čustveno komunikacijo. Nekateri ljudje želijo narediti svoj obraz bolj neizrazit zaradi kariere.«

»Z drugimi se povezujemo na podlagi tega, kar občutimo v sebi. Če ne vidite ali čutite, kako se namrščite ali se nasmehnete, je povsem logično, da boste to težko videli pri drugih.«

Viri:

https://nypost.com/2023/03/27/botox-alters-brain-activity-connected-to-emotions-study-says/
https://www.researchgate.net/publication/352483023_Complications_of_facial_cosmetic_botulinum_toxin_A_injection_Analysis_of_the_UK_Medicines_Healthcare_Products_Regulatory_Agency_registry_and_literature_review
https://www.theguardian.com/lifeandstyle/2021/sep/12/botox-leads-to-bad-reactions-for-one-in-six-users-says-study
https://fraicheur.com/blogs/news/better-alternatives-to-botox-injections-and-why-natural-beauty-is-timeless
https://scholarsarchive.byu.edu/cgi/viewcontent.cgi?article=1184&context=intuition
https://www.nature.com/articles/s41598-018-33119-1
https://today.usc.edu/botox-impairs-ability-to-understand-emotions-of-others/
https://www.nature.com/articles/s41598-023-29280-x
Previous
Previous

Kaj zares pomeni naravna nega kože?

Next
Next

Njegovo veličanstvo: olje žafrana